Nazirlər Kabinetinin 77 №-li Qərarına dair İZAH
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 13 mart 2025-ci il tarixli 77 nömrəli Qərarı “Xəzər dənizinin (gölünün) Azərbaycan Respublikasına mənsub olan bölməsində süni torpaq sahələrinin yaradılması haqqında” Azərbaycan Respublikasının 2024-cü il 7 may tarixli 1143-VIQ nömrəli Qanununun tətbiqi barədə” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2024-cü il 6 iyun tarixli 90 nömrəli Fərmanının 2.2-ci bəndinin icrasını təmin etmək məqsədilə hazırlanmışdır.
Qərarda Xəzər dənizinin (gölünün) Azərbaycan Respublikasına mənsub olan bölməsində yaradılacaq süni torpaq sahələrinin səmərəli istifadə edilməsinin təmin olunması və dövlət büdcəsinə köçürüləcək icarə haqqının məbləğinin müəyyən edilməsi nəzərdə tutulmuşdur.
Qərarda Xəzər dənizinin (gölünün) Azərbaycan Respublikasına mənsub olan bölməsində süni torpaq sahəsinin yaradılması məqsədilə ayrılmış su fondu torpaq sahəsinə və süni torpaq sahəsinə icarə haqqı məbləğinin müəyyən edilməsi üçün 9 zona və zona əmsalları, habelə həmin torpaq sahələrinin 100 kvadratmetri üçün bazis qiyməti və eləcə də təshih əmsalı tətbiq edilməklə müvafiq hesablanma mexanizmi müəyyən edilmişdir.
Həmin zona əmsalları sahilboyu ərazilərin inkişaf səviyyəsinə uyğun olaraq müəyyən edilmiş, qiymətlər də məhz həmin bölgü əsasında təyin edilmiş və ümumi sahilboyu ərazinin istifadə edilməsinə görə və gələcəkdə oxşar perspektivlərin yaranması şəraitinin qiymətləndirilməsi baxımından bölünmüşdür.
Qərara əsasən sahilboyu yerləşən şəhər və rayonların zonalar üzrə bölgüsünə uyğun olaraq su fondu torpaq sahələrinin və süni torpaq sahələrinin kağız üzərində və elektron formada qrafik təsvirinin (xəritəsinin) hazırlanması və təsdiq edilməsi İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən həyata keçiriləcəkdir. Eyni zamanda mütəmadi aparılan monitorinqlər nəticəsində şəhərsalma və ərazi planlaşdırılması sənədlərində baş vermiş dəyişikliklər nəzərə alınmaqla, süni torpaq sahəsinin yaradılması məqsədilə ayrılacaq su fondu torpaq sahələrinin və süni torpaq sahələrinin icarə haqlarının real vəziyyətə uyğunlaşdırılması məqsədilə sahilboyu yerləşən şəhər və rayonlar üzrə müəyyən edilmiş zonalar əsasında icarə haqqının məbləğlərinə (bazis qiymətlərinə) və qiymətləndirmə zonalarının sərhədlərinə yenidən baxılması nəzərdə tutulmuşdur.